اظهار نامه مالیاتی چیست؟

اظهار نامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی مجموعه اسنادی است که مالیات دهندگان به IRS ارسال می کنند که جریان های مختلف درآمد، کسورات، اعتبارات و سایر اطلاعات مالیات دهندگان را نشان می دهد. هدف از این کار این است که اطلاعات مورد نیاز را برای کسانی که مقدار مشخصی پول به دست می‌آورند به سازمان امور مالیاتی ارائه کنند و نرم افزار سامانه مودیان یا مبلغی را از شما دریافت کند یا بر اساس بدهی مالیاتی شما پول را به شما برگرداند. افراد، مشاغل، املاک و مالیات دهندگان همگی اظهارنامه مالیاتی خود را برای گزارش درآمدی خود کسب می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه لازم است ادامه مطلب را دنبال کنید.

نکات مهم درباره اظهارنامه مالیاتی

اظهارنامه مالیاتی شامل فرم هایی است که برای گزارش وضعیت پرونده، افراد تحت تکفل، درآمد، کسورات، اعتبارات و پرداخت های مالیاتی به دولت ارسال می کنید. هدف اصلی آن مستند کردن میزان مالیاتی است که دولت به شما بدهکار است. در حالی که فرم 1040 سند استاندارد برای اظهارنامه مالیات بر درآمد شخصی است، ممکن است لازم باشد فرم ها و برنامه های دیگری را پیوست کنید. ارائه اظهارنامه می تواند پیچیده باشد، اما بهترین نرم افزار سامانه مودیان، مشاوران مالیاتی و وب سایت های مختلف می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید به کدام فرم ها و برنامه ها نیاز دارید.

در آینده، اگر مطمئن نیستید که چقدر مالیات تخمینی را کسر کنید یا بپردازید، IRS  این ابزارها را برای کمک به شما ارائه می‌کند:

• اگر دستمزد و یا حقوق دریافت می‌کنید: از برآوردگر کسر مالیات استفاده کنید تا مبلغی را که باید از هر چک کسر می‌کردید، مشخص کنید.

• اگر مالیات تخمینی می پردازید: از کاربرگ فرم 1040-ES، مالیات تخمینی برای افراد استفاده کنید تا مقدار مناسبی را برای پرداخت تعیین کنید.

نکات مهم درباره اظهارنامه مالیاتی

4  مرحله برای بررسی و بایگانی اظهارنامه مالیاتی

ارائه اظهارنامه مالیاتی می تواند دشوار به نظر برسد. اما شما می توانید این اظهارنامه را در یک زمان مناسب بررسی کنید و از اشتباهات تازه کاران اجتناب کنید، در حالی که از فرصت های پس انداز پول هم استفاده نمایید.

• مراقب درآمد خود باشید

اگر در طول سال به سطوح خاصی از درآمد رسیدید یا از آن فراتر رفتید، باید اظهارنامه مالیاتی ارسال کنید. اگر شاغل هستید، برای درآمد «سال تا به امروز» به فیش حقوقی خود نگاه کنید و اگر بیش از یک شغل دارید، مطمئن شوید که درآمد خود را از همه کارفرمایان خود به میزان کافی می گیرید. به یاد داشته باشید که درآمد حاصل از منابع دیگر را نیز در نظر بگیرید، مانند پولی که از ملک اجاره ای به دست می آورید، هر چیزی که می فروشید، سرمایه گذاری یا سود.

• اسناد مناسب را در تمام طول سال ذخیره کنید

در طول سال از اسناد مربوط به مالیات مطلع باشید. بررسی مالیات زندگی شما را آسان تر می کند. ممکن است بخواهید رسیدهایی مانند کمک‌ های خیریه، هزینه‌ های مربوط به کار و صورت‌حساب ‌های پزشکی، یا سایر موارد را نگه دارید. همچنین ممکن است بخواهید اظهارنامه‌ های وام ‌های دانشجویی یا سرمایه‌ گذاری و هرگونه کمک هزینه یا کمک هزینه تحصیلی را نگه دارید. داشتن این موارد مفید و سازماندهی شده می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا باید مالیات خود را جزئی کنید و سپس فرآیند کاری خود را آسان تر کنید. پس از تشکیل پرونده نیز باید مدارک خود را نگه دارید. متخصصین این حوزه توصیه می کنند که سوابق را حداقل برای سه سال نگه دارید.

• مراقب اسناد مالیاتی خود باشید

شما باید فرم هایی در مورد میزان درآمدی که از کارفرمایان و سایر منابع درآمدی خود به دست آورده اید دریافت کنید. اگر کارمند تمام وقت هستید، فرم W-2 دریافت خواهید کرد که درآمد شما و همچنین مالیات های کسر شده را نشان می دهد. اگر به صورت آزاد یا با قرارداد کار می کنید، ممکن است فرم 1099-NEC را دریافت کنید که جزئیات آنچه را که به دست آورده اید، دریافت کنید. همچنین ممکن است اسنادی را دریافت کنید که سود سهام یا سود کسب شده از سرمایه گذاری ها را نشان می دهد.

• مراقب ضرب الاجل های پرداخت مالیات خود باشید

دریافت مدارک مالیاتی به شما حدود دو ماه فرصت می‌ دهد تا اظهارنامه مالیاتی خود را تا تاریخ سررسید آماده کنید. تاریخ شروع اظهارنامه خود را بدانید و برای آن برنامه ‌ریزی کنید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی برای این کار آماده هستید.

به طور کلی، کارشناسان توصیه می کنند اظهارنامه مالیاتی را زودتر از موعد مقرر ارائه کنید. هرچه زودتر پرونده را ثبت کنید، شانس شما برای جلوگیری از سرقت هویت مربوط به مالیات، بیشتر می شود. به علاوه، اگر بازپرداخت بدهکار هستید، آن را زودتر دریافت خواهید کرد.

فکر می کنید برای تشکیل پرونده به زمان بیشتری نیاز دارید؟ به طور کلی، شما می توانید یک فرمت اضافه کنید که به شما شش ماه اضافی برای ارسال اظهارنامه می دهد، معمولاً در ماه اکتبر. اما اگر به دولت بدهکار هستید، هنوز باید بدهی مالیاتی خود را به طور کامل تا تاریخ سررسید، بپردازید تا از جریمه و بهره جلوگیری کنید و اگر توانایی پرداخت بدهی خود را به یکباره ندارید، IRS  برنامه های پرداخت را ارائه می دهد.​

مهم ترین مزایای استفاده از اظهارنامه مالیاتی

تسلیم اظهارنامه مالیات بر درآمد اغلب توسط اکثر مردم به عنوان یک فرآیند دست و پا گیر تلقی می شود. به همین دلیل است که بسیاری تصمیم می گیرند از ثبت اظهارنامه صرف نظر کنند. به عنوان یک شهروند مسئول، باید مطمئن شوید که هر سال اظهارنامه خود را ثبت می کنید. این وظیفه اخلاقی هر فرد شاغلی است. ثبت اظهارنامه مالیاتی می تواند برای شما نیز مفید باشد. در اینجا روش ‌های مختلفی وجود دارد که ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد می‌ تواند برای شما مفید باشد.

1. به عنوان یک سند قانونی عمل می کند

اظهارنامه مالیات بر درآمد دارای ارزش قانونی بسیار زیادی است. به واسطه دولت ثبت می شود. از دو جهت به عنوان مدرک قانونی عمل می کند که موجب این دو عامل می شود :

• اثبات هویت

• اثبات درآمد

فرم اظهارنامه حاوی لیستی دقیق از تمام درآمدها و هزینه های شما است. بر اساس مالیاتی که باید ثبت کنید محاسبه می شود. بنابراین، می تواند به عنوان اثبات درآمد مورد استفاده قرار گیرد، زیرا برخی از معاملات مانند خرید ملک نیاز به نشان دادن مدرک درآمد دارند. این می تواند برای کسانی که خوداشتغال هستند مفید باشد.

مهم ترین مزایای استفاده از اظهارنامه مالیاتی

2. می تواند به شما کمک کند ادعای کسر مالیات کنید.

برای کاهش بار مالیات دهندگان و تشویق افراد بیشتر به پرداخت مالیات، دولت کسورات خاصی را به شما اجازه می دهد.

الف) از این کسرها و معافیت ها می توان در برخی سرمایه گذاری ها استفاده کرد و در نتیجه به کاهش مالیاتی که در نهایت پرداخت می کنید کمک کرد.

ب) تخفیف در پرداخت مالیات

اما برای دسترسی به این مزایای مالیاتی، باید اظهارنامه مالیات بر درآمد را ارائه کنید. اگر ITR را ثبت نکرده باشید، نمی توانید کسورات را نیز درخواست کنید.

3. به عنوان سندی مهم هنگام درخواست وام

وقتی تصمیم می‌گیرید برای خرید چیزی مثلاً ماشین یا خانه جدید برای خانواده یا تجارت خود درخواست وام بدهید، بانک از شما می‌خواهد اسنادی مانند موارد زیر را ارائه دهید:

• گواهینامه رانندگی

• شناسنامه و کپی از آن

یکی از مدارک مهمی که از شما خواسته می شود اثبات درآمد شما است. بانک ها به طور کلی برای سه سال گذشته درخواست فرم اظهارنامه دارند. این کار برای ارزیابی وضعیت مالی گذشته و فعلی شما و اینکه آیا قادر به پرداخت وام خواهید بود یا خیر انجام می شود. اظهارنامه مالیاتی نه تنها هنگام درخواست وام از بانک، بلکه می تواند برای دریافت کارت اعتباری نیز مفید باشد. شرکت های کارت اعتباری نیز قبل از صدور کارت، حقوق و دستمزد گذشته شما را درخواست می کنند تا بررسی کنند توانایی انجام و پرداخت مالیات برای آن را دارید یا خیر.

4. در صورت برنامه ریزی برای رفتن به خارج کمک می کند

رفتن به خارج مستلزم رعایت برخی از مراحل است. اگر اظهارنامه مالیاتی خود را ثبت نکنید، می تواند از برنامه های شما برای رفتن به خارج جلوگیری کند. فرم اظهارنامه یکی از موارد مهم در لیست اسناد مورد نیاز کشورهایی است که می خواهید بازدید کنید.  این به دلیل موارد زیر است:

آ. داشتن سابقه ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد، به پرونده شما کمک می کند و شانس شما را برای دریافت تاییدیه ویزا افزایش می دهد.

ب جزئیاتی در مورد وضعیت مالی شما به سفارت می دهد.

5. از مجازات و تنبیه شما جهت پرداخت مالیات جلوگیری می کند

مالیات هایی که برای شما اعمال می شود توسط قانون مالیات بر درآمد کنترل می شوند. بنابراین، اگر بالاتر از معیارهای معاف باشید، ملزم به پرداخت مالیات هستید. اگر واجد شرایط پرداخت مالیات بر درآمد خود هستید و هنوز هم اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را ارسال نمی کنید، هزینه هایی را جذب می کنید. بنابراین، باید اظهارنامه مالیاتی خود را ثبت کنید تا از چنین مجازات ‌هایی در امان باشید.

5. از مجازات و تنبیه شما جهت پرداخت مالیات جلوگیری می کند

6. از ضررهای بعدی جلوگیری می کنید

این بدان معنی است که شما می توانید ضرر خود را به سال ارزیابی بعدی منتقل کنید. در اینجا چند نمونه ذکر شده اند که لازم است بدانید:

آ. خسارات ناشی از دارایی خانه را می توان تا 8 سال ارزیابی بعدی منتقل کرد و می توان از درآمد حاصل از دارایی خانه جبران کرد.

ب زیان ناشی از کسب و کار را می توان به آینده منتقل کرد و با درآمد آتی کسب و کار پرداخت کرد. اگر اظهارنامه مالیات بر درآمد را ارسال نکنید، نمی توانید زیان های خود را به جلو حساب کنید. مالیاتی که می پردازید توسط دولت برای ایجاد زیرساخت ها و بهبود سایر امکانات کشور مانند پزشکی، دفاعی و غیره استفاده می شود. هر چه مردم بیشتر پرونده اظهارنامه مالیاتی ثبت کنند، دولت می تواند بیشتر هزینه کند و کشور خوبی برای ما فراهم کند.

نحوه ثبت اظهارنامه مالیاتی

برای نحوه ثبت اظهارنامه مالیاتی خود باید اطلاعات بالایی داشته باشید. در این راهنما از چند نکته تخصصی که باید در مورد ثبت مالیات خود بدانید، اطلاعاتی جمع آوری کرده ایم که بهتر است آن ها را بررسی کنید.

• برای ثبت مالیات خود نیازی به پرداخت ندارید.

فرم های مالیاتی خود را از وب سایت های مرتبط با پرداخت مالیات دانلود کنید، دستورالعمل ها را بخوانید، همه چیز را پر کنید و از طریق پست یا آنلاین ارسال کنید. اگر وضعیت مالیاتی شما پیچیده تر است، نرم افزارهای آنلاین رایگان وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

• مراجعه به حسابدار یا تهیه کننده مالیات

گزینه دیگر مراجعه به حسابدار یا تهیه کننده مالیات است. این ممکن است منطقی باشد اگر برای اولین بار مالیات خود را انجام می دهید، یا اگر یک تغییر اساسی در زندگی داشته اید، مانند ازدواج یا شروع یک تجارت جدید.

اگر به دنبال یک فرد حرفه ای هستید، با درخواست از دوستان و خانواده برای معرفی شروع کنید و سپس با فرد مصاحبه کنید. سؤالاتی را برای آنها آماده کنید: آیا آنها به شما مشاوره مالیاتی می دهند یا فقط فرم ها را پر می کنند و آنها را ارسال می کنند؟ آیا قرار ملاقات خواهید داشت؟ و اگر اشتباه کنند چه اتفاقی می افتد؟

• مدارک خود را جمع آوری کنید.

اظهارنامه مالیاتی فهرستی از اسنادی که ممکن است به آنها نیاز داشته باشید را در خود دارد. تهیه کنندگان مالیات نیز می توانند به شما یکی را ارائه بدهند.

• به اعتبارات و کسورات مالیاتی خود نگاه کنید.

هر دو مزایایی هستند که باعث صرفه جویی در هزینه مالیات می شوند. اعتبار مالیاتی صورت حساب مالیاتی نهایی شما را کاهش می دهد. از سوی دیگر، کسر مالیات، "میزان درآمدی را که باید بر آن مالیات بپردازید کاهش می دهد."

برای اینکه بفهمید برای کدام اعتبارات و کسورات واجد شرایط هستید، می توانید به وب سایت مرتبط با پرداخت مالیات مراجعه کنید. اگر از نرم‌ افزار استفاده می ‌کنید، از شما سؤالاتی می ‌خواهد تا به شما کمک کند تا این را بفهمید. تهیه کنندگان مالیات نیز همینطور خواهند بود.

• برای سال آینده برنامه ریزی کنید.

به این فکر کنید که امسال چه اشتباهی در اظهارنامه مالیاتی شما رخ داده است. به عنوان مثال، آیا شما در نهایت بدهکار شدید؟ آیا بازپرداخت هنگفتی دریافت کردید؟ یا مواردی این چنینی که می تواند به شما در ثبت کمک کند.

سخن پایانی

با داشتن اظهارنامه مالیاتی به راحتی می تواند میزان بدهی مالیاتی خود را مشخص کنید. اگر اطلاعات چندانی در این خصوص ندارید، مشاوره مالیاتی با افراد خبره و آگاه در این حوزه کمک شایانی به شما خواهد کرد.

انصراف از نظر