فرار مالیاتی چیست و چه جرایمی دارد؟

فرار مالیاتی چیست و چه جرایمی دارد؟

اثبات فرار مالیاتی نسبت به سایر فعالیت های مجرمانه غیر معمول بین شرکت ها و افراد، اغلب آسان تر است. همچنین دولت می تواند فراریان مالیاتی را برای فرار مالیاتی و عدم پرداخت مالیات شناسایی کرده و آنها را مجبور به پرداخت جریمه فرار مالیاتی کند. بنابراین علاوه بر اصول مهم شهروندی و رفاه عمومی، مالیات در کشورهای مختلف بر اساس اصول مقرر در اداره مالیات و در زمان‌ های مقرر انجام می ‌شود.


فرار مالیاتی چیست؟ تعریف فرار مالیاتی

در تعریف فرار مالیاتی، به هر رفتار قانونی یا غیرقانونی که به وسیله آن یک کسب و کار از پرداخت مالیات قانونی اجتناب کند یا به هر نحوی مالیات را کمتر پرداخت کند، فرار مالیاتی نامیده می شود. فرار مالیاتی یک اصطلاح کلی برای آنچه فرار مالیاتی تلقی می شود، است که در آن مالیات دهندگان مالیات کمتری از آنچه که قانوناً موظف به پرداخت آن هستند، پرداخت می کند.
یکی از مهم ترین مواد قانونی در محکومیت جرایم فرار مالیاتی مربوط به مواد 199 و 200 قانون مالیات های مستقیم است که بر اساس این ماده «هر شخص حقیقی یا حقوقی موظف است مالیات های پرداختی سایر مؤدیان را در نرم افزار سامانه مودیان کسر کند».

علاوه بر مسئولیت تضامنی مالیاتی با مؤدی، جزای نقدی معادل 20 درصد مالیات پرداخت نشده در نظر گرفته می شود و طبق تبصره 1 ماده 199 قانون، مجازات مالیاتی تعیین شده است. جرایم حتی در مورد متخلفان دولتی نیز صدق می کند و مقرر می دارد: «در صورت کاهش مالیات اگر مسئول، وزارتخانه، شرکت یا سازمان دولتی یا شهرداری باشد، مقصران پاسخگو خواهند بود. "مجازات طبق مقررات قانون رسیدگی به تخلفات اداری اعمال می شود."


افزایش نرخ های مالیاتی در همه کشورها، سرمایه گذاری را کاهش می دهد و زمینه لازم را برای فرار مالیاتی فراهم می کند. بنابراین، دولت ‌ها و مقامات مالیاتی ایالتی باید احتیاط کنند و هنگام تنظیم نرخ‌ها و قوانین مالیاتی، همه جوانب را با دقت بیشتری ارزیابی کنند.

 فرار مالیاتی چیست؟ تعریف فرار مالیاتی


مالیات چگونه اخذ می شود؟ راه های اصلی ایران برای جلوگیری از فرار مالیاتی

بر اساس قوانین مالیات مستقیم و قوانین مالیات بر ارزش افزوده، از گروه های درآمدی مختلف مالیات اخذ می شود. هر دو قانون دارای مقررات خاصی در مورد معافیت ها، مجازات های مالیاتی و روش های محاسبه و وصول مالیات هستند. در مجموع، آنچه در قوانین جدید فرار مالیاتی و رویه‌ های جاری سازمان امور مالیاتی انجام می‌ شود این است که بخشی از جامعه به دلیل موقعیت شغلی یا شرایط اقتصادی خود مجبور به پرداخت مالیات می ‌شوند و راهی برای فرار از پرداخت مالیات یا به عبارتی اجتناب از پرداخت مالیات ندارند. پرداخت مالیات در واقع دولت از طبقه متوسط مالیات می گیرد که بارز ترین نمونه آن مالیات بر کارمندان است که همیشه به موقع از دستمزدها کسر می شود یا مالیات بر ارزش افزوده 9 درصدی که مصرف کنندگان پرداخت می کنند. بنابراین، هیچ راهی برای فرار از مالیات در این فرآیند وجود ندارد.


کارشناسان می گویند فرار مالیاتی بیشتر توسط افراد پر درآمد با ارائه و ارائه آمارهای نادرست انجام می شود. تأثیر فرار مالیاتی خود را در عدم تأمین درآمد مورد نیاز دولت و ارائه خدمات اجتماعی با کیفیت بالا نشان می دهد. علاوه بر این، فرار مالیاتی به معنای توزیع نابرابر درآمد در سطح اجتماعی است و انباشت ثروت در دست گروه‌ های خاص، نه تنها زمینه تقویت قدرت سیاسی گروه‌ های خاص را فراهم می ‌کند، بلکه شکاف طبقاتی ناشی از آن را نیز به دنبال دارد. نابرابری بین طبقات اجتماعی برابری تنش های اجتماعی سیاسی و اجتماعی افزایش می یابد.


به طور خلاصه فرار مالیاتی در ایران به عنوان نمونه و مظهر مفاسد اقتصادی، امنیت اقتصادی مورد نیاز برای گسترش فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری را مختل می کند. بنابراین اصلاح و تعدیل نظام مالیاتی کشور به ویژه نظام تعزیرات مالیاتی برای بهبود وضعیت اقتصاد ملی ضروری و مهم است.


فرار مالیاتی به چه معناست؟ انواع مالیات و فرار مالیاتی

فرار مالیاتی هرگونه تلاش غیرقانونی برای اجتناب از پرداخت مالیات است. مازاد مالیات را می توان به روش های مختلفی انجام داد، اما در همه این راه ها، فرد سعی می کند مالیات را به طور کامل پرداخت نکند یا مالیات را به طور کامل پرداخت نکند.نوع رفتار یک فرد در جرایم فرار مالیاتی می تواند متفاوت باشد.


شناخت جرم فرار مالیاتی

طبق قانون، هر کس عمداً از پرداخت مالیات فرار کند و عمداً مرتکب اعمال زیر شود، جرم فرار مالیاتی است:


1. در صورتی که ترازنامه و حساب سود و زیان یا دفتر دریافتی را مبنای تشخیص مالیات قرار دهد و تنظیم این اسناد خلاف واقع باشد.
2. عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی، ترازنامه و صورت سود و زیان برای سه سال متوالی.
3. اگر فعالیت های اقتصادی و درآمد خود را برای فرار از مالیات مخفی کند.
4. در صورتی که مأموران مالیاتی را که به عنوان بازرس مالیاتی مکلف به انجام این وظایف هستند از کسب اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود یا شخص ثالث جلوگیری کند.
5. مسئول وصول و کسر مالیات از سایر مؤدیان و عدم انجام وظایف خود در مهلت مقرر قانونی.
6. انجام معاملات یا قرارداد ها به نام غیر یا تنظیم معاملات یا قرارداد ها به نام مؤدی بر خلاف واقع.
7. استفاده از کارت بازرگانی دیگران برای فرار مالیاتی
8. در صورتی که فعالیت خود را معاف از مالیات بداند.

وضعیت فرار مالیاتی ایران و تهدیدهای سرمایه گذاری

معاون مالیات های مستقیم سازمان مالیاتی گفته است: ایران سالانه 120 تا 13 هزار میلیارد تومان به دلیل فرار مالیاتی از جیب دولت ضرر می کند، این در حالی است که درآمدهای مالیاتی در کشورهای توسعه یافته و ایران منبع درآمد پایدار محسوب می شود. مؤلفه اقتصاد مقاومتی نیز بر مؤلفه مالیاتی تأکید دارد. حال سوال این است که جرایم فرار مالیاتی، عدم پرداخت مالیات و زیان های ناشی از آن به بودجه عمومی کشور چیست؟ به عبارت دیگر مجازات فرار مالیاتی چیست؟


حال سوال این است که مهم ترین عوامل فرار مالیاتی در برخی کشورها چیست؟ در این راستا باید گفت که افزایش نرخ مالیات در کشورهای مختلف منجر به بی انگیزگی سرمایه گذاری و همچنین زمینه لازم برای فرار مالیاتی می شود. بنابراین، دولت ها باید محتاط باشند و هنگام تنظیم نرخ ها و قوانین مالیاتی، همه جوانب را با دقت بیشتری بسنجند.


جرایم مالیاتی شامل چه مواردی هستند؟

جرایم مالیاتی انواع مختلفی دارد و مجازات های عدم پرداخت مالیات نیز در نظر گرفته می شود. برخی از جرایم مالیاتی شامل موارد زیر است که از مصادیق فرار مالیاتی و مصادیق جرایم مالیاتی محسوب می شود (لازم به ذکر است که جرایم فرار مالیاتی در هر یک از شرایط زیر در نظر گرفته می شود)


• مالیات را پس از سررسید پرداخت کنید
• عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی
• مخفی کردن درآمد یا گزارش هزینه های غیر واقعی در بازگشت
• عدم ارائه ترازنامه و حساب سود و زیان یا عدم ارائه دفاتر
• امتناع از تصدی پست قانونی
• عدم ارائه لیست دریافت کنندگان حقوق در مهلت مقرر
• عدم ارسال فاکتور یا لیست یا قرارداد
• عدم پرداخت مالیات حقوق و مالیات تکلیفی در مهلت مقرر
• عدم پرداخت مالیات های اجباری مندرج در بند 104 در مهلت مقرر
• عدم صدور فاکتور یا نشان دادن شماره اقتصادی شخص و طرف معامله یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای انجام معاملات برای دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای خدمت رسانی به خود.
• عدم ارائه لیست معاملات و قراردادهای انجام شده در سامانه مربوطه در مهلت مقرر
• عدم ارائه گزارش حسابرسی مالی در مهلت مقرر

 جرایم مالیاتی شامل چه مواردی هستند؟

لیست کامل جرایم مالیاتی

موارد فوق الذکر طبق قانون جرایم مالیاتی محسوب می شود و جرایم مالی و غیر مالی و همچنین جرایم فرار مالیاتی در نظر گرفته شده است.


علل فرار مالیاتی شخصی و فرار مالیاتی شرکت ها


گزارش مرکز تحقیقات و بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به پیامدهای فرار مالیاتی، به هشت عامل اصلی مؤثر در فرار مالیاتی اشاره کرد که عبارتند از:


• عدم تنوع پایه مالیاتی و ترکیب نامناسب درآمدهای مالیاتی
• وجود معافیت های مالیاتی گسترده و متنوع
• تنوع، پیچیدگی و ابهام قوانین، مقررات و فرآیندهای مالیاتی
• افزایش فساد و گسترش اقتصاد غیررسمی
• عدم اعتماد به کارایی و اثربخشی دولت
• فرهنگ مالیاتی ضعیف
• نبود سیستم جامع اطلاعات مالیاتی
• مسائل ساختاری اقتصادی

فرار مالیاتی قانون اساسی

قانونگذاران ایران پس از بازنگری چندین بار در قوانین مالیاتی، در ماده 201 قانون مالیات های مستقیم مصوب 1380 و ماده 274 اصلاحیه قانون مصوب 1394، این پدیده اقتصادی را جرم کیفری و مجازات حبس تعریف کردند. قانونگذاران سعی کردند فرار مالیاتی را در قوانین مالیاتی مستقیم تعریف کنند. بنابراین، ماده 201 این قانون مقرر می دارد:


مؤدی به منظور فرار مالیاتی، عمداً ترازنامه، صورت سود و زیان یا دفاتر و اسنادی را که مبنای تشخیص مالیات قرار گرفته است، رجوع کرده و تنظیم و تعدیل آن مغایر با واقع بوده و یا از تسلیم مالیات خودداری می کند. دارایی و سایر اسناد به مدت سه سال متوالی از زمان تسلیم اظهارنامه ترازنامه و صورت سود و زیان مقصر تلقی می شود. توجه به این نکته ضروری است که در برخی کشورها مجازات و مجازات های زندان برای فرار مالیاتی می تواند تا پنج سال باشد.


جرایم مالیاتی چیست؟

بسیاری از مردم می پرسند، اگر مالیات نپردازید چه اتفاقی می افتد؟ قانونگذار مودیان متخلف را تهدید کرد که در صورت امتناع از انجام تعهدات قانونی و پرداخت مالیات از ابزارهای زیر برای برخورد با آنان استفاده خواهد کرد:


1- محاسبه مالیات به روش هزینه غیر مستقیم

قانون گذاران برای احترام به مودیان اصل را بر صحت اظهارات آنان می ‌دانند، اما در صورت امتناع مودیان از انجام وظایف یا رفتار غیر صادقانه، مأموران مالیاتی آن‌ها را شناسایی و ارزیابی می‌کنند. این روش راه حل نهایی برای تعیین مالیات برای مؤدیانی است که با سازمان امور مالیاتی همکاری نمی کنند و در واقع می توان آن را مجازاتی برای مودیان تلقی کرد. این روش یکی از مواردی است که تشخیص مالیات توسط سازمان مالیاتی انجام می شود. درآمد مؤدی از طریق علی الرأس در موارد زیر شناسایی می شود:


• در صورتی که ترازنامه، صورت سود و زیان یا حساب درآمد تا سررسید ثبت نشده باشد.
• در صورت عدم ارائه اسناد و گزارش های مورد نیاز طبق درخواست حسابرس.
• در صورتی که مدارک ارائه شده مطابق با الزامات اداره مالیات نباشد.


2- جزای نقدی و حبس

در برخی موارد، قوانین مالیات‌ های مستقیم برای افرادی که از انجام تعهدات قانونی خودداری می‌ کنند یا مالیات دیگران را محاسبه، کسر و وصول نمی‌کنند (در مواردی که الزام به کسر مالیات دیگران وجود دارد) مجازات حبس یا جریمه در نظر گرفته است.


3- سلب مصونیت و بخشش

در مواردی مودیان به شرط تسلیم و تکمیل اظهارنامه و نگهداری اسناد و دفاتر قانونی از پرداخت مالیات معاف می شوند و در صورت امتناع از انجام این تعهدات نمی توانند معافیت دریافت کنند.


4. ممنوع الخروج شدن


طبق مفاد ماده 202 قانون مالیات های مستقیم، سازمان امور مالیاتی کشور می تواند از انصراف مودیان و مدیران اشخاص حقوقی خصوصی از درآمد مشمول مالیات شخص حقوقی مربوط به دوره مدیریت آن جلوگیری کند.

 جرایم مالیاتی چیست؟


5- ابطال اسناد انتقال صوری

چنانچه مؤدی به منظور فرار مالیاتی اموالی را به همسر یا فرزندان خود منتقل کند، سازمان امور مالیاتی کشور می تواند از طریق مراجع قضایی اسناد فوق را ابطال کند.


6-مجازات اداری

در صورتی که موضوع کسر مالیات، وزارتخانه، شرکت یا سازمان دولتی یا شهرداری باشد، متخلف مشمول جریمه های مقرر در تخلفات اداری خواهد بود.


1. اشخاص ملزم به تنظیم و تسلیم اظهارنامه مالیاتی
2. کلیه اشخاصی که فعالیت خود را به صورت حقیقی یا حقوقی انجام می دهند.
3. اشخاصی که در خارج از ایران اقامت دارند ولی درآمد و فعالیت آنها از طریق ایران انجام می شود.
4. کلیه غیر ایرانی های فعال در ایران و کسب درآمد از راه های مختلف دارند.
تعریف فوق یک تعریف جامع از فرار مالیاتی نیست و رفتار خاصی را که منجر به عدم پرداخت مالیات می شود را در بر نمی گیرد. به عنوان مثال، مودیان مالیاتی با جعل اسنادی که در ضوابط ارزیابی مالیاتی قرار نمی گیرند، فعالیت های تجاری خود را معاف از مالیات می دانند. آنها مشمول بند 201 نیستند. در تعريف فرار مالياتي به نحو مقتضي چنين آمده است: «هر عملي كه به منظور فرار مالياتي انجام شود و منجر به كم‌پرداختي يا عدم پرداخت ماليات شود».


نکته مهم بعدی این است که انواع جرایم مالیاتی و فرار مالیاتی در دنیای مالیاتی تنها به فرار مالیاتی شرکت ها محدود نمی شود، فرار مالیاتی در بانک ها نیز اتفاق می افتد.


فرار مالیاتی بانکی

جرم مالیاتی فقط به فرار مالیاتی شرکت ها ختم نمی شود. گاهی بانک ها نیز از پرداخت مالیات خودداری می کنند.بر اساس قانون اساسی، اگر بانکی بیش از نرخ مقرر بانکی به سپرده گذاران سود پرداخت کند تا بتواند مشتریان و سپرده گذاران بیشتری را دریافت کند، باید مالیات بپردازد، در غیر این صورت مجرم محسوب می شود و باید مالیات بپردازد.


مجازات فرار مالیاتی چیست؟ (جریمه عدم پرداخت عمدی مالیات)

اگر نمی ‌دانید جریمه فرار مالیاتی چیست و می ‌خواهید از عواقب عدم پرداخت مالیات مطلع شوید، این بخش را از دست ندهید. مجازات عدم پرداخت مالیات از سه ماه تا یک سال حبس است. بنابراین اگر شخصی مبادرت به ارتکاب جرایم مالیاتی می کند و قبل از کشف آن جرایم، داوطلبانه در حال تشکیل پرونده و موافقت با اسناد می باشد. تعقیب کیفری نخواهد داشت. اما پس از کشف جرم به جرم فرار مالیاتی از 3 ماه تا 1 سال حبس محکوم می شود. حال اگر در جریان تعقیب کیفری و قبل از صدور حکم قطعی به جرم خود اعتراف کند، از نیروی انتظامی راهنمایی می شود و مجازاتش کاهش می یابد. اکنون که می دانید در صورت عدم پرداخت مالیات چه اتفاقی می افتد، باید بدانید که چگونه با فرار مالیاتی مقابله کنید.


حسابدار متهم به فرار مالیاتی

شایان ذکر است که در برخی موارد عدم گزارش فرار مالیاتی نیز جرم محسوب می شود. بر اساس قانون،چنانچه به حسابرسان، حسابداران، مأموران مالیات و کارکنان بانک ها، مؤسسات مالی و اعتباری اطلاع داده شود که شخص یا اشخاصی جرم فرار مالیاتی دارند اما گزارش نکنند به شش ماه حبس و پرداخت محکوم خواهند شد. پرداخت 2 میلیون تومان جریمه، 31 ضربه شلاق و شش ماه محرومیت از حقوق اجتماعی شد.


نتیجه گیری

مالیات از افراد، مؤسسات و شرکت ها به دو صورت مالیات بر درآمد (مستقیم) و مالیات بر ارزش افزوده (غیر مستقیم) اخذ می شود. اگر افراد و مشاغل برای پرداخت مالیات کمتر، درآمد واقعی خود را پنهان کنند، مرتکب فرار مالیاتی شده اند و قانون با آنها یکسان رفتار خواهد کرد.

انصراف از نظر